Slovenská sněmovna projedná nový zákon o RTVS. Opozice mluví o konci svobodného média

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 5. 2024 12:11
Slovenská sněmovna začala jednat o návrhu nového zákona o veřejnoprávní televizi a rozhlasu (STVR), kterým chce vláda dosáhnout mimo jiné výměny nynějšího ředitele stanice. Ministryně kultury Martina Šimkovičová před poslanci uvedla, že vysílání nynějšího Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) ztrácí prvky nezávislosti a objektivnosti. Opozice tvrdí, že cílem vlády je ovládnout veřejnoprávní médium.
Slovenský premiér Robert Fico
Slovenský premiér Robert Fico | Foto: Reuters

Vládní koalice premiéra Roberta Fica omezila délku rozpravy k návrhu v nynějším prvním čtení na 24 hodin. Hlasovat o postoupení předlohy do klíčového druhého čtení by měli poslanci ve čtvrtek odpoledne a pak definitivně o zákonu rozhodnout na příští schůzi parlamentu. Vládní strany mají potřebnou většinu na schválení zákona.

"Zpravodajství a publicistika ve Slovenské televizi a ve Slovenském rozhlasu se staly přívěskem ideologického a politického tažení soukromých médií. Vysílání Slovenského rozhlasu a Slovenské televize postupně ztrácelo atributy veřejnoprávnosti, vyváženosti, nezávislosti, objektivnosti, pravdivosti, transparentnosti," řekla před poslanci Šimkovičová.

Během jejího vystoupení se před řečnický pult postavila skupina opozičních poslancům, kteří si páskou přelepili ústa a jeden z nich držel v rukou plakát s nápisem "Konec svobody slova v RTVS". Následně se za Šimkovičovou na její podporu postavilo několik vládních zákonodárců.

Návrh zákona o STVR kromě přejmenování RTVS počítá zejména s tím, že ve funkci skončí dosavadní generální ředitel stanice Ľuboš Machaj. Funkce se ujal na původně pětileté období v létě 2022, kdy současné vládní strany na Slovensku nebyly u moci.

Vedení RTVS už dříve tvrdilo, že vláda se rozhodla pro účelovou změnu ve snaze ovládnout veřejnoprávní médium. Nesouhlas s chystanými změnami vyslovila i část pracovníků a spolupracovníků RTVS.

"Zákon je špatný ze své podstaty. Žádné doplňující návrhy nemohou zakrýt podstatu problému, kterou je bezdůvodné rušení existující veřejnoprávní instituce a zakládání identické, jenomže úplně podřízené vládě s cílem odstranit generálního ředitele a management a ovládnout zpravodajství," řekla v rozpravě poslankyně nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko Zora Jaurová.

Opoziční politici už na dřívějších protivládních demonstracích kritizovali plány Ficova kabinetu ohledně RTVS. Na středeční podvečer dvě opoziční strany svolaly do centra Bratislavy další shromáždění.

"Návrh zákona je účelovým návrhem, jehož cílem je získat politickou a obsahovou kontrolu nad veřejnoprávním médiem. Toto jednání velmi připomíná to, co jsme už mohli vidět v Polsku a Maďarsku," uvedl v tiskové zprávě ředitel nevládní organizace Amnesty International Slovensko Rado Sloboda.

"Kontrola informací je významným krokem kupředu na cestě k budování nesvobodné, neinformované společnosti omezující svobodu projevu a právo na informace," dodal a upozornil, že vládní moc na Slovensku rychle ohrožuje či ničí principy právního státu.

Představitelé vládní koalice na Slovensku kritizují práci RTVS a tvrdí, že není objektivní. Sám Fico loni po jmenování do čela své čtvrté vlády také přestal komunikovat se čtyřmi jinými médii, včetně nejsledovanější televize Markíza. Označil je za nepřátelská. Například k bojkotu politického diskusního pořadu Markízy se pak přidali i další vládní politici.

Video: "Klidný muž, který všechno odkýve." Novináři popsali, jaký je Fico na půdě EU (26. 4. 2024)

"Klidný muž, který všechno odkýve." Novináři popsali, jaký je Fico na půdě EU | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy