Írán staví náhradu za jaderný provoz zničený červencovým výbuchem

ČTK ČTK
27. 10. 2020 19:39
Írán staví podzemní továrnu, v níž bude sestavovat centrifugy k obohacování uranu. Řekl to v úterý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi. Írán o tento provoz přišel v létě při výbuchu, který úřady označily za sabotáž. Grossi v rozhovoru s agenturou AP řekl, že si Írán dělá zásoby uranu obohaceného na nižší hodnoty, ale nemá ho zatím dost na zbrojní využití.
Foto: Reuters

V Íránu v červenci explodoval podzemní objekt v Natanzu, kde je továrna na obohacování uranu. Teherán pak oznámil, že vybuduje v blízkých horách bezpečnější provoz. Příčina exploze nebyla dosud vysvětlena, Teherán hovoří o sabotáži, kterou připisuje Izraeli a Spojeným státům.

Natanz se nachází v provincii Isfahán a podle agentury AP tam zatím satelity neodhalily stavební činnost. "Začali s tím, ale ještě to nedokončili. Bude to trvat dlouho," řekl Grossi a dodal, že další informace jsou důvěrné.

Írán v roce 2015 podepsal mezinárodní dohodu, podle níž měl omezit aktivity svého jaderného průmyslu výměnou za zrušení mezinárodních sankcí. Spojené státy od této dohody v roce 2018 odstoupily a obnovily protiíránské sankce. Teherán pak přestal některé své závazky plnit, obnovil obohacování uranu na vyšší než povolený stupeň a začal zvyšovat zásoby obohaceného uranu. V Natanzu, který je asi 200 kilometrů jižně od Teheránu, jsou rozsáhlé podzemní prostory s centrifugami, které obohacují uran. Grossi řekl, že Írán zatím stále inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) do svých provozů včetně Natanzu pouští.

Právě budování tohoto provozu vyvolalo v roce 2002 obavy, že se Írán zabývá aktivitami, které mu umožní získat jadernou zbraň. V roce 2003 provoz navštívili inspektoři MAAE. Centrifugy jsou v prostoru, nad kterým je téměř osmimetrová vrstva betonu na ochranu před případným leteckým útokem.

MAAE ve své minulé čtvrtletní zprávě uvedla, že Írán měl do konce srpna zásoby více než 2105 kilogramů nízko obohaceného uranu, tedy o mnoho více než dohodou povolených asi 200 kilogramů. Uran obohacuje už na 4,5 procenta, zatímco dohoda stanovila hranici na 3,67 procenta. MAAE chystá novou zprávu a Grossi k tomu řekl, že očekává, že agentura bude konstatovat podobný trend jako v minulé zprávě.

Americká asociace pro kontrolu zbraní (ACA) uvádí, že k tomu, aby mohl Írán vyrobit jadernou zbraň, potřebuje zhruba 1050 kilogramů uranu obohaceného pod pět procent, který pak bude muset dále obohatit na více než 90 procent. MAAE ale tvrdí, že Írán zatím dostatek materiálu k výrobě atomové bomby nemá.

Výbuchy elektráren v Íránu | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy