One-woman-show. Merkelová nemá v Německu soupeře

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
22. 8. 2013 10:21
Rozhodnuty nejsou jen volby v Česku, jasno mají i Němci. Volí přesně za měsíc
Angela Merkelová na předvolebním mítinku v Dachau.
Angela Merkelová na předvolebním mítinku v Dachau. | Foto: Reuters

Berlín - Němečtí sociální demokraté (SPD) mají smůlu. Stejně jako v minulých volbách, ani letos se jim nepovedlo najít charismatického volebního lídra, který by se byl schopen alespoň na pár kroků přiblížit Angele Merkelové.

Do voleb v zemi, na níž závisí osud celé evropské ekonomiky, přitom zbývá už jen měsíc.

Kandidát SPD Peer Steinbrück sice rozumí financím a ekonomice (což přiznávají i jeho političtí rivalové), to samotné ale k výhře nestačí. Německu se hospodářsky daří, lidí bez práce je málo, pravicová kancléřka navíc jako by ani neuměla dělat chyby.

Kdo 22. září volby v Německu vyhraje, je jasné. Jedinou neznámou tak zůstává, s kým půjde kancléřčina Křesťansko-demokratická unie (CDU) do koalice. Tedy jestli svou - ještě nedávno téměř jistou - politickou smrt přežije liberální pravicová FDP, nebo zda bude Merkelová napodzim nucena kývnout na velkou koalici.

Jednička za povodně. I bez holin

Jak moc mají Němci rovné čtyři týdny před volbami jasno? Asi nejlépe to dokládá průzkum institutu Forsa, který si nechal zpracovat týdeník Stern. 

Pokud by si mohli voliči vybrat kancléře přímo, dalo by 57 procent z nich hlas Angele Merkelové. Pro Peera Steinbrücka by hlasovalo jen 21 procent z nich.

Propast mezi Merkelovou a Steinbrückem se navíc neustále zvětšuje. Místo aby sociální demokrat těsně před volbami náskok stahoval, čím dál více zaostává.

Kancléřce totiž takřka není co vytknout. Zvládla povodně, byť se přitom - narozdíl od politiků z Česka, ale i svého předchůdce Gerharda Schrödera - ani nemusela převlékat do holin a pláštěnky.

Nijak jí neuškodila ani štvanice, kterou vydáním knihy První život Angely M. rozpoutali redaktoři deníků Bild a Die Welt Georg Reuth a Günther Lachmann. A v níž mnozí hledali důkaz, že Merkelová, původem z NDR, byla v minulosti spojena s komunistickým režimem.

Nejdřív do Dachau, potom na pivo

Dokonce ani poslední kauza, nevhodně naplánovaná úterní návštěva koncentračního tábora Dachau, německou politickou star neohrožuje, byť hodně nahlas křičí zejména levicoví Zelení.

Těm vadí, že Merkelová nejdřív zašla do míst, která jsou symbolem nejhoršího zločinu v německých dějinách, a pak se jen o kus dál nechala opěvovat ve volebním stanu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU).

Bývalí vězni, kteří internaci v táboře v Dachau přežili, ale jasně ukázali, co si o celé kauze myslí. "Merkelová udělala to, co se mělo udělat už dávno," zhodnotil historicky první kancléřskou návštěvu v Dachau jeden z nich, Abba Naor.

"Kancléřka mluvila na obou místech tím správným tónem," napsal pak server Spiegel Online. "Ti, co přežili, po návštěvě nešetřili chválou," připomněl.

Sázka na minulost

Zoufalá SPD, o níž se v Německu vyprávějí vtipy, že volby snad ani vyhrát nechce, tak sáhli k zoufalému řešení: povolali do boje svého posledního tribuna, bývalého kancléře Gerharda Schrödera. Právě on teď má katastrofální prognózy na poslední chvíli vylepšit.

Jenže: Schröder má v Německu spoustu odpůrců, například kvůli svému propojení s ruským byznysem a politikou. A to se může sociálním demokratům vymstít.

Německý exkancléř už každopádně se Steinbrückem absolvoval první předvolební mítink. Vystoupil v Detmoldu, mluvil jen pár minut, ale stejně plamenně, jako kdysi. Kancléřku Merkelovou přitom obvinil ze lži, což se v německém prostředí - na rozdíl od toho českého - zase tak často nestává.

Boj za FDP

Ani Angela Merkelová se ale nestáhla do ústraní. Objíždí předvolební mítinky a hlásá: "Volby ještě nejsou rozhodnuty."

Proč, když její partaji měsíc před volbami většina průzkumů věští přes 40 procent hlasů?

Kancléřka totiž nebojuje za sebe, ale za svého dosavadního koaličního partnera - FDP. Ta se teprve nedávno přehoupla přes pětiprocentní hranici, momentálně jí průzkumy předpovídají kolem šesti procent hlasů.

Mimochodem: Mnozí němečtí voliči, kteří by jinak hlasovali pro ni, jsou rozhodnuti Merkelovou poslechnout a kvůli sestavení pravicové vlády podpořit místo CDU právě FDP.

Zadní vrátka k velké koalici

Merkelová si nicméně nechává otevřená zadní vrátka. Pokud by to s liberály nevyšlo, nebrání se ani velké koalici. I to je rozdíl mezi hlavními politickými rivaly v Česku a v Německu.

Političtí komentátoři dokonce upozorňují na to, že směrem k velké koalici se už pomalu posouvají také sociální demokraté (s předběžně 22 procenty hlasů). Přestali například prosazovat povolební zvyšování daní bohatým, přestože ho mají ve svém volebním programu.

Měsíc před volbami šéf SPD Sigmar Gabriel změnil priority a říká: "Můžeme v Německu daně i snížit, když se nám konečně povede účinně bojovat s daňovými podvody."

Co ráda slyší pravicová CDU, to se však ani trochu nelíbí přirozenému partneru SPD na levici - Zeleným. Ti mají podle průzkumů Forsy šanci získat zhruba dvojnásobek toho, co liberálové (asi 13 procent hlasů). Se stranou, která nechce zvyšovat daně boháčům, ale sotva najde společnou řeč.

 

Právě se děje

Další zprávy