NSA špicluje víc, než se myslelo. Stačí znát e-mail

Michal Žák Michal Žák
1. 8. 2013 12:00
Program XKeyscore umožňuje sledovat "takřka vše, co běžný uživatel dělá na internetu"
Prezentace NSA ukazuje, kde všude je program XKeyscore.
Prezentace NSA ukazuje, kde všude je program XKeyscore. | Foto: Repro The Guardian

Washington - Rozsah špiclování amerických tajných služeb je zřejmě mnohem větší, než se doposud předpokládalo.

"Mohu sedět za svým stolem a napíchnout kohokoliv od vás, přes vašeho účetního až po federálního soudce nebo třeba prezidenta. Stačí mi k tomu jeho e-mailová adresa," tvrdí whistleblower Edward Snowden o programu XKeyscore.

Právě muž, který svět zpravil o existenci projektu PRISM, poskytl britskému listu The Guardian informace o dalším nástroji, jehož prostřednictvím může Národní bezpečnostní služba (NSA) monitorovat takřka veškerou komunikaci na internetu.

Ironií je, že ve stejný den administrativa prezidenta Baracka Obamy odtajnila tři dokumenty umožňující sledování telefonů. Prý kvůli snaze o větší transparentnost.

Jen pár kliknutí...

Práce s programem XKeyscore je podle všeho velmi snadná a intuitivní.

Stačí v něm pouze vyplnit několik málo kolonek a zadat jakýkoliv obecný důvod sledování. To tak může začít bez kontroly nadřízených či soudu.

Washington veškerá tvrzení odmítá. "Lže. Je nemožné, aby dělal to, co říká," prohlásil například Mike Rogers, republikánský předseda sněmovní Komise pro zpravodajské služby.

Materiály NSA z února 2008, které má list k dispozici, ovšem ukazují něco jiného. Jedna z prezentací uvádí, že program dokáže pokrýt "takřka vše, co běžný uživatel dělá na internetu".

To zahrnuje nejen navštívené weby či vyhledávání, ale i cookies (soubory, které si stránky ukládají v počítači - pozn. red.), obsah e-mailů a chatů. Vše navíc může probíhat v reálném čase.

... a data přijdou sama

XKeystore ale zvládne mnohem více. Z jednotlivých webových stránek dokáže získat IP adresy všech lidí, kteří je navštívili.

Zaměstnanci zpravodajské služby pak mohou v databázi snadno vyhledávat. Stačí zadat jméno, telefonní číslo, IP adresu, klíčová slova, typ prohlížeče či jazyk, v němž komunikace na celosvětové síti proběhla.

Program zaznamenává takové množství dat, že obsah je možné skladovat jen tři až pět dní, metadata pak měsíc.

Z některých webů ovšem do NSA denně přiteče více než 20 terabytů dat, a tak je lze schraňovat jen 24 hodin. "Zajímavé informace" pak agentura pro změnu ukládá ve zvláštních databázích (jedna z nich se jmenuje Pinwale) až po dobu pěti let.

Zpráva z roku 2007 odhaduje, že byly sesbírány údaje o 850 miliardách telefonních hovorů a 150 miliardách záznamů internetové komunikace.

V roce 2010 pak The Washington Post napsal, že "každý den systémy (NSA) zachytí a uloží 1,7 miliardy e-mailů, telefonátů a dalších typů komunikace".

Chráníme národ, tvrdí NSA

Vedení NSA tvrdí, že nejde o nic nezákonného a "přístup k XKeyscore a dalším analytickým nástrojům" mají jen lidé, kteří je potřebují ke své práci.

"Každé vyhledávání analytiky NSA je plně auditováno, aby bylo zajištěno, že je oprávněné a v souladu se zákonem," píše se v prohlášení.

"Tyto programy nám umožňují sbírat informace, které nám umožňují plnit úspěšně mise. Abychom bránili národ a chránili americké a spojenecké jednotky v zahraničí."

Jen do roku 2008 se díky XKeystore údajně podařilo dopadnout 300 teroristů.

 

Právě se děje

Další zprávy