Krize nekončí, Egypťané z problémů viní Američany

Petr Jemelka Petr Jemelka
8. 8. 2013 15:20
Muslimské bratrstvo i armáda tvrdí, že Washington nepatřičně podporuje ty druhé
Stoupenci prezidenta Mursího.
Stoupenci prezidenta Mursího. | Foto: Reuters

Káhira - Od sesazení egyptského prezidenta Muhammada Mursího uplynulo ve středu pět týdnů. Konec krize v největší arabské zemi je ale v nedohlednu.

Exprezidentovi stoupenci den za dnem vycházejí do ulic a hrozí, že v zemi pyramid opět poteče krev.

Kompromis se nepodařilo vyjednat ani Američanům. Jejich snahy se naopak obrátily proti nim. Vinu na ně házejí obě strany.

Obhájci armády i Muslimského bratrstva se neshodnou na ničem. S jedinou výjimkou: Washington podle nich nepřijatelně podporuje právě ty druhé.

Demokracie versus diktatura

Zatímco Mursího stoupenci hovoří o podkopání nově ustanovené demokracie, zastánci převratu o podpoře diktátorského režimu.

"Jak je možné, že Spojené státy, které se neustále ohánějí svobodou a demokracií, tak rychle opustily prvního demokraticky zvoleného prezidenta?" ptají se podle serveru France 24 jedni.

"Demokracie není jen o volbách, ale také o dodržování jejích principů. A ty Mursí nedodržoval!" namítají druzí.

"Hitler byl také zvolen. Vadí mi, že se Američané tváří jako mírotvůrci, ale při tom podporují fašistický režim prezidenta Mursího," cituje Los Angeles Times 27letého Muhammada Farahata.

"Spojené státy používají Muslimské bratrstvo k ustanovení nového pořádku na Blízkém východě, jenž by zajistil bezpečnost Izraele a amerických zájmů," přitakává Ahmed Salám, jeden z organizátorů protestů, jež vedly právě ke svržení prezidenta.

Jejich rivalové ale mají jiný názor. "Morálka Spojených států není reflektována v jejich politice vůči Egyptu. Kvůli podpoře Husního Mubaraka byla Amerika vždy vnímána jako skrytý nepřítel. Teď jen čekají, která strana vyhraje. To není etické, měli by respektovat výsledek voleb," zlobí se Šaríf Hegazy, který šéfuje káhirské pobočce nejmenované americké firmy.

Převrat, nebo ne?

Bouři nevole vyvolalo mimo jiné prohlášení amerických senátorů Johna McCaina a Lindseyho Grahama, kteří v úterý označili události z 3. července za převrat.

Není proto divu, že protiamerické nálady začínají nabývat nebezpečných rozměrů. A Egypťané mají tendenci obviňovat USA ze všech svých problémů, včetně těch ekonomických.

Mezi demonstranty obou znesvářených stran se už začaly objevovat protiamerické transparenty s přeškrtnutými portréty prezidenta Baracka Obamy a velvyslankyně v Egyptě Anne Pattersonové.

Krom Američanů se pokoušeli dojednat kompromis také vyslanci Evropské unie, Kataru či Spojených arabských emirátů. Ani jejich delegace však nebyly úspěšné.

Nejvyšší islámská náboženská instituce v zemi - Al-Azhar - proto podle agentury MENA svolá na příští týden krizové setkání, kde by se měli potkat zástupci obou znesvářených stran.

"Důležitá schůzka" se má podle nejmenovaného činitele konat po skončení třídenního svátku íd al-fitr.

 

Právě se děje

Další zprávy