Bohumín po německu? SPD povolila vládu s postkomunisty

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
15. 11. 2013 7:55
Špičky německé sociální demokracie horují pro velkou koalici. Odpor je ale silný.
Kandidát SPD na spolkového kancléře Peer Steinbrück (s kyticí) sklidil od delegátů sjezdu potlesk. (14. listopadu 2013)
Kandidát SPD na spolkového kancléře Peer Steinbrück (s kyticí) sklidil od delegátů sjezdu potlesk. (14. listopadu 2013) | Foto: Reuters

Lipsko/Berlín - Lipsko "zčervenalo".

Bezmála dva měsíce po volbách se sem sjelo šest stovek německých sociálních demokratů, aby si zvolili nové vedení. Ale hlavně - aby se poradili, zda jít do vlády s kancléřkou Angelou Merkelovou, nebo ne.

Vedení Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) svým řadovým členům slíbilo, že konečné slovo budou mít oni.

Pokud prý základna neschválí smlouvu o velké koalici mezi SPD a Křesťanskodemokratickou, respektive Křesťanskou sociální unií (CDU/CSU), sociální demokraté vládnout nebudou.

Potíž je v tom, že ani tři týdny po začátku koaličních rozhovorů žádná smlouva (o níž by se dalo hlasovat) mezi největší pravicovou a levicovou stranou neexistuje. Hotová nebude dřív než 27. listopadu. Rodí se totiž obtížněji, než se myslelo.

Zkrachovalá jednání

Ještě v úterý to vypadalo, že v Německu žádná velká koalice nebude.

Během několika hodin zkrachovala jednání ve dvou důležitých vyjednávacích skupinách. Pravicová CDU se s levicovou SPD nejprve pohádala o to, zda by homosexuální páry měly mít právo adoptovat děti.

Potom předčasně skončilo jednání o dopravě, když se potenciální koaliční partneři nedokázali dohodnout na vybírání mýtného na dálnicích.

Ve čtvrtek navečer pak sociální demokraté v Lipsku přijali usnesení, které jim do budoucna umožní vytvořit vládu i s - dosud odmítanou - postkomunistickou Levicí. Těsně před zářijovými volbami do Bundestagu přitom SPD koalici se Zelenými a Levicí nahlas vyloučila.

Změnila ale názor: vznik čistě levicové vlády umožní počínaje rokem 2017. Tedy po příštích volbách.

"Musí to být naposledy, co skáčeme, jak CDU píská, a už před volbami vyloučíme spolupráci s Levicí," řekl deníku Spiegel Online šéf SPD v Berlíně Jan Stöss. Podobné tóny znějí i z dalších regionů Německa.

Špičky chtějí do vlády

Konzervativní strany, proti nimž kritika míří, zatím reagují jen štiplavými poznámkami. "SPD ... pouze zkouší ukázat zuby," myslí si generální tajemník CSU Alexander Dobrindt.

Silná slova spolustraníků mírní i špičky sociální demokracie. Jak neúspěšný kandidát na kancléře Peer Steinbrück, tak předseda SPD Sigmar Gabriel se ve čtvrtek v Lipsku jednoznačně vyslovili pro vstup do velké koalice.

"Jádrem demokracie je kompromis," řekl Steinbrück. SPD se podle něj nesmí vládnutí vyhýbat, protože jen tak může "zlepšit životní a pracovní podmínky občanek a občanů", což přece vždycky chtěla.

"Kdo čeká stoprocentní splnění volebního programu SPD, čeká příliš mnoho," apeloval i Sigmar Gabriel. Zda ho členská základna vyslyší a do vlády pustí, rozhodne stranické "referendum". Začít by mělo na Mikuláše, tedy 6. prosince.

Mimochodem - Gabriela ve čtvrtek SPD potvrdila coby svého staronového šéfa. Steinbrück se naopak z čela sociální demokracie na vlastní žádost poroučí.

 

Právě se děje

Další zprávy