K referendu v Liberci přišlo málo lidí, není závazné

ČTK ČTK
5. 10. 2013 7:40
Liberečtí odmítli prodej majetku, město se jejich názorem řídit nemusí
Foto: Jan Langer

Liberec - Drtivá většina účastníků pátečního referenda v Liberci byla proti výprodeji městského majetku. Výsledky ale nejsou pro radnici závazné, protože k referendu přišlo jen 17 procent lidí.

Podle zákona je ale třeba nejméně 35procentní účast, což je v případě Liberce 28 176 lidí. Komise vydaly 13 599 hlasovacích lístků, jen 13 569 hlasovacích lístků bylo platných.

Lidé rozhodovali o prodeji městského majetku, pozemků a také nemovitostí, které jsou vyřazeny z privatizace. Odpovídali na tři otázky. Vypsání referenda iniciovala opoziční Změna pro Liberec, která tak chtěla zabránit plánovanému prodeji libereckého letiště nebo technických služeb.

Proti prodeji majetku hlasovalo v pátek v Liberci kolem 13 000 lidí, nepodařilo se tak splnit ani druhou podmínku pro závaznost referenda. Negativně by musela hlasovat alespoň čtvrtina všech voličů ve stotisícovém městě, tedy více než 20 126 lidí.

Zájem voličů byl menší než třeba v krajských volbách loni na podzim, kterých se zúčastnilo 44 procent voličů. Prezidentských voleb se v krajském městě zúčastnilo v prvním kole dokonce 60,5 procenta lidí a ve druhém 58 procenta.

Hranici 35 procent nepřekročila účast na žádném z 87 okrsků. Nejmenší byla tradičně na okrsku číslo 1 v Kostelní ulici, kam přišlo 4,3 procenta voličů. Na tomto okrsku je ale v rámci města tradičně účast nejnižší. Nejvyšší účast měl naopak okrsek 28 v Pavlovicích Na Pískovně, kam dorazilo 30,5 procenta zapsaných voličů. V krajských volbách tam ale volilo téměř 60 procent lidí.

Lidé o referendu nevěděli

Někteří lidé ani nezaznamenali, že se nějaké referendum koná, jiní si mysleli, že stejně jako o volbách je možné hlasovat i v sobotu. Informace byly přitom na vývěskách města, plakátovacích plochách, v autobusech a všichni obyvatelé je dostali s městským zpravodajem do svých schránek. Podle lídra Změny Jana Korytáře město referendum bojkotovalo a informovalo o něm nedostatečně.

Radnice je však přesvědčena o tom, že udělala dost a o větší propagaci se měli postarat iniciátoři referenda. "Nám zákon jako samosprávě zakazuje vést k referendu kampaň," uvedl primátorčin náměstek Kamil Jan Svoboda (Liberec občanům).

Pro město nebylo referendum právě levnou záležitostí - hlasování přišlo radnici zhruba na 1,5 milionu korun a v komisích muselo zasednout na 150 městských úředníků. Hlasovat mohlo až 80 501 lidí.

V Liberci se už v roce 1998 uskutečnilo referendum o odtržení Machnína, Karlova a Bedřichovky.

 

Právě se děje

Další zprávy