Pohyb švábů dokáže řídit nový vůdce: robot

jet
18. 11. 2007 11:20
Automat se vetře mezi hmyz a může jím manipulovat
Robot sice vypadá úplně jinak než švábi, ale ti jej stejně díky pachu vezmou mezi sebe.
Robot sice vypadá úplně jinak než švábi, ale ti jej stejně díky pachu vezmou mezi sebe. | Foto: Science

Brusel - Evropští vědci dokázali dát švábům nové vůdce, které mohou následovat: roboty. Zkoumají tak chování hmyzu a současně ověřují využitelnost robotů. K tomu navíc by tímto způsobem mohli lidem pomoci odstranit šváby z míst, kde je nikdo nechce.

Používaní roboti jsou sice velcí zhruba jako švábi, ale svými hranatými tvary tento hmyz ani v nejmenším nepřipomínají. Jenže páchnou jako švábi, a to stačí.

Skupinová inteligence

O svých poznatcích belgicko-francouzsko-švýcarský tým informoval v článku otištěném v pátečním čísle vědeckého časopisu Science.

Dřívější studie, kterou tým uskutečnil, ukázala, že švábi jsou rovnostářští živočichové bez jasného vůdce. Shlukují se v důsledku jakési "skupinové inteligence", jež ovšem vychází ze součinnosti celé skupiny.

Roboty dokážou svým chováním strhnout celou hmyzí skupinu.
Roboty dokážou svým chováním strhnout celou hmyzí skupinu. | Foto: Science

Toho vědci využili. Sestrojili robota o velikosti zhruba zápalkové krabičky a vybavili jej lasery a světelnými senzory, podle nichž se orientuje a také vyhledává šváby. Robot je schopen tento hmyz najít a pak se chovat stejně jako jeho jedinci.

Aby jej hmyz přijal mezi sebe, potáhli jej vědci látkou, která vydává nezaměnitelný pach. Ten pečlivě vyvinuli přesně podle "vůně" švábů.

Cesta k nebezpečnému světlu

A teď přichází to podstatné: Robotičtí švábi dokážou svým chováním strhnout živé jedince i k chování, které jim není vlastní.

V několikaletých experimentech to vědci prokázali na příkladu úkrytu: Normálně se šváb schovává do temných koutů. Když však roboti cíleně zamíří do úkrytu osvětleného, ostatní švábi je tam následují, přestože to je proti jejich přirozenosti. Natolik je skupinové chování strhne.

Švábi dovedení do nevhodného, osvětleného úkrytu.
Švábi dovedení do nevhodného, osvětleného úkrytu. | Foto: Science

Jeden z autorů výzkumu Jean-Louis Deneubourg, profesor Svobodné univerzity v Bruselu, uvedl, že jedním z praktických výsledků jejich výzkumu by měli být roboti, kteří budou v místnostech hledat šváby (a později možná i další hmyz) a odvádět je do pastí.

Zatím se však vědci více dozvěděli o chování hmyzu i o možnostech robotů. A co by zcela změnilo práci entomologů: Možná by v budoucnu mohli badatelé mezi různý hmyz vypouštět robotické špióny, aby se o něm dozvěděli informace, jaké se běžným pozorováním získat nedají.

Foto: Aktuálně.cz
Další články z rubriky věda si můžete přečíst ZDE.
 

Právě se děje

Další zprávy