ODS chtěla odvolat čtyři členy rady ÚSTR, v Senátu neuspěla

ČTK ČTK
23. 7. 2014 16:12
Občanští demokraté tvrdí, že čtveřice radních ukázala svou nespolehlivost, odvolávají se přitom na nedávný rozsudek o neoprávněném sesazení tehdejšího šéfa ústavu Daniela Hermana.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Odvolání čtyř členů rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) chtěli ve středu v Senátu prosadit senátoři ODS. Podle nich čtveřice radních ukázala svou nespolehlivost.

Opoziční občanští demokraté se odvolávali na nedávný nepravomocný rozsudek o neoprávněném loňském sesazení tehdejšího šéfa ústavu Daniela Hermana. Se svým plánem na odvolání radních ale neuspěli, horní komora se jejich návrhem zabývat nebude.

Podle senátorů ODS by v radě ÚSTR měli skončit Emílie Benešová, Jan Bureš, Lukáš Jelínek a Michal Uhl. Senát by je měl z funkcí odvolat pro nespolehlivost, řekl novinářům senátor Tomáš Grulich. Podle něj tento názor potvrzuje i rozsudek v případu nynějšího ministra kultury Daniela Hermana, který ÚSTR v minulosti vedl.

Rada ho loni v dubnu odvolala, nebyla prý spokojena s jeho prací. Herman považoval své odvolání za neplatné a podal žalobu. Soud mu dal za pravdu.

Využívání pravomocí

"Všichni čtyři členové rady se projevili nespolehlivými podle rozsudku. Soud označil loňské odvolání a následné propuštění ze zaměstnání za neplatné z důvodu zneužití práva. Rada dlouhodobě využívala pravomoci, které jí zákon nesvěřuje," uvedl Grulich. Podle něj rada porušila i právo Naděždy Kavalírové na výkon funkce radní ÚSTR.

Senát může členy rady odvolat, pokud přestali splňovat podmínku neslučitelnosti funkcí, pokud svou funkci nevykonávají déle než šest měsíců a také pokud vyšlo najevo, že jejich čestné prohlášení o spolehlivosti bylo nepravdivé.

Návrh získal 26 hlasů

Senátoři ODS se snažili zařadit odvolání radních ÚSTR do středečního programu senátní schůze. Potřebovali 32 hlasů. Návrh podpořilo 26 zákonodárců, proti jich bylo 23. Grulich za výsledkem vidí snahy o zrušení ÚSTR a o znemožnění přístupu do archivu bezpečnostních složek.

Loňské Hermanovo odvolání spustilo slovní přestřelku mezi tehdy vládnoucí ODS a levicí. Občanští demokraté označili tento krok za důkaz prohlubující se spolupráce ČSSD a KSČM. Obě tehdy opoziční strany to odmítly.

Kvůli Hermanovu sesazení rezignovala celá vědecká rada ústavu. Hermana nejprve nahradila přechodná šéfka Foglová, letos ji vystřídal historik Zdeněk Hazdra. Ústav má za úkol nestranně zkoumat dobu nesvobody, tedy komunismu a nacismu.

 

Právě se děje

Další zprávy