Ebola má už 1427 obětí. Nikdo neví, kdy epidemie skončí

ČTK ČTK
22. 8. 2014 23:00
Nakažených osob je 2615. Nadějí může být experimentální lék ZMapp.
Foto: Reuters

Ženeva/Abuja/Dakar - Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že epidemie eboly si podle nejnovější bilance vyžádala v západní Africe 1427 mrtvých z 2615 nakažených osob, které jsou nyní oficiálně evidovány.

Nigérie v pátek potvrdila další dva případy nakažení virem eboly. Údajně jde o první pacienty bez přímého kontaktu s Liberijcem, který nemoc v červenci do země zavlekl. V Irsku se naopak podezření na výskyt nákazy nepotvrdilo.

WHO v pátek také uvedla, že pracuje na strategickém plánu boje proti ebole v západní Africe pro příštích šest až devět měsíců. Podle agentury Reuters to znamená, že WHO nepočítá se zastavením šíření zákeřného viru do konce tohoto roku. Bezpečnostní opatření proti rozšíření epidemie mezitím přijaly další africké země.

Nigerijské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že u nově nakažených jde o manželky dvou lékařů, kteří ošetřovali Liberijce Patricka Sawyera.

Ten přiletěl do největšího nigerijského města Lagosu na konci července a záhy zemřel. Samy nakažené však prý se Sawyerem v přímém kontaktu nebyly. Celkem v nejlidnatější africké zemi ebolou onemocnělo již 14 lidí, pět z nich zemřelo.

Nikdo nemá tušení, kdy epidemie skončí

Podle mluvčí WHO Fadely Chaibové rozvržení nového strategického plánu na devět měsíců neznamená, že se do té doby podaří ebolu zastavit.

"Upřímně, nikdo nemá tušení, kdy epidemie skončí," dodala. O zastavení epidemie se dá hovořit, pokud se neobjeví žádný nově nakažený během období dvou inkubačních dob, v případě eboly tedy 42 dní.

Zákeřná choroba řádí v Guineji, Sieře Leone, Libérii a Nigérii. Případy podezření na onemocnění v Evropě se zatím nepotvrdily: testy většinou ukázaly na malárii. Také v posledním případě podezřelé smrti irského občana po návratu z Afriky testy podezření na ebolu vyvrátily. Podle některých humanitárních organizací, mezi nimiž byli například i Lékaři bez hranic, dělá WHO pro zastavení epidemie příliš málo a příliš pozdě.

Hranici s Guineou, kde se ebola během současné epidemie vyskytla vůbec poprvé, uzavřel v pátek také Senegal. Už dříve k tomuto opatření přistoupila Guinea-Bissau.

Zákaz vstupu na občany postižených zemí uvalily už také Pobřeží slonoviny, Kamerun, Keňa a ve čtvrtek nově Jihoafrická republika. Humanitární organizace varují, že kvůli uzavírání hranic začíná váznout zásobování postižených oblastí potravinami.

Experimentální lék zabral

WHO rovněž oznámila, že stav tří liberijských zdravotníků, kteří dostali experimentální lék ZMapp, se výrazně zlepšil. Americký lékař a zdravotní sestra, kteří nevyzkoušené sérum dostali již dříve, byli ve čtvrtek zdrávi propuštěni z nemocnice.

Zásoby léku ZMapp jsou prý ale už vyčerpány. Podle nedávné studie britských vědců by nějaký druh léku nebo vakcíny proti ebole v západní Africe potřebovalo asi 30 000 lidí.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný oficiálně schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká.

 

Právě se děje

Další zprávy