Na svazích Českého středohoří se rozrůstají kaktusy, botanici z toho nejsou nadšení

ČTK ČTK
26. 4. 2024 12:52
Svahy kopce Lovoš v Českém středohoří pokryly opuncie, kaktusy původem z Ameriky. Botanici z přítomnosti rostliny v unikátní stepi velkou radost nemají, chová se invazně, bere prostor chráněným druhům, proto proti ní zasahují. V pátek to sdělila botanička z Chráněné krajinné oblasti České středohoří Kateřina Tremlová.
Vrch Lovoš v Českém středohoří
Vrch Lovoš v Českém středohoří | Foto: Profimedia.cz

Vrchol a svahy hory jsou chráněny jako národní přírodní rezervace. Traduje se, že v 50. letech minulého století tady opuncie vysadil amatérský botanik. "Daří se jim natolik dobře, že jsme je před pěti lety museli začít likvidovat. Několik jsme jich ale s ohledem na to, že je to taková rarita, nechali. Teď už se zase rozrůstá," uvedla Tremlová.

Opuncii svědčí změna klimatu, zimy bez mrazů a sněhu. "Chladné počasí zvládne a dál se vegetativně rozmnožuje," řekla botanička. Přímo k rostlině se běžný turista nedostane, po přírodní rezervaci se musí totiž pohybovat po vyznačených stezkách a u nich kaktusy nejsou. Botanici je už zaznamenali i jinde, například pod zříceninou hradu Kalich na Litoměřicku.

Opuncii svědčí změna klimatu, zimy bez mrazů a sněhu. Podle botaničky zvládne i chladné počasí a dál se vegetativně rozmnožuje.
Opuncii svědčí změna klimatu, zimy bez mrazů a sněhu. Podle botaničky zvládne i chladné počasí a dál se vegetativně rozmnožuje. | Foto: Profimedia.cz

V Českém středohoří roste řada vzácných druhů rostlin. Ochranu odborníků si vysloužil například koniklec, kterého zavírají do drátěných klecí. "Koniklec otevřený doplácí na to, že se během posledního půlstoletí úplně změnilo obhospodařování krajiny. Vyhovovalo mu totiž, že pastva udržovala nízké trávníky podobné stepím. Bez ní krajina postupně zarůstá a koniklecům a další stepním druhům se v ní nedaří. Záchranný program počítá s péčí o jednotlivé lokality, aby se v nich zachovaly či obnovily vhodné životní podmínky pro tuto krásnou rostlinu," uvedl Petr Vít z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Zjara jsou podle Tremlové koniklece jedny z prvních chutných rostlin. "Bývají často jejich květy i listy doslova spásány srnami a daňky či uštipovány bažanty. Právě proto je na některých místech opatřujeme klíckami, které tomu mají zabránit. Takové klícky jsou nyní vidění i v Českém středohoří," uvedla.

Chráněná krajinná oblast České středohoří leží hlavně v Ústeckém a zčásti v Libereckém kraji. Rozlohou je druhou největší CHKO v Česku. Mezi nejvyhledávanější místa patří vrchy Milešovka a Lovoš. Návštěvníky oblíbené je také centrum leteckých sportů Raná nebo kamenné varhany na Panské skále.

 

Právě se děje

Další zprávy