Reportáž: Když nadšení střídá apatie. Tak volí studenti

Jakub Novák
3. 10. 2013 12:00
Navštívili jsme dvě pražské školy, na kterých se konaly studentské volby.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Černým koněm letošních studentských předčasných voleb by se mohlo stát hnutí ANO Andreje Babiše, díky stále rezonujícím dozvukům prezidentských voleb lze čekat také velmi slibný výsledek strany TOP 09, které by mnozí středoškoláci dokonce dokázali odpustit i jí navrhované školné.

Vyplývá to ze sondy, kterou Aktuálně.cz provedlo na dvou pražských školách - malostranském Gymnáziu Jana Nerudy a Střední škole zahradnické v Nuslích.

Obě tyto školy se účastní projektu studentských voleb pořádaných pod hlavičkou Člověka v tísni.

Na malostranské gymnázium jsme dorazili akorát v čase spuštění samotných voleb. Do těch se škola přihlásila z iniciativy žáků, říká na úvod její ředitel Juraj Liška.

Vchod do volební místnosti dočasně vytvořené ve zdejší knihovně blokuje fronta studentů, kteří sem přišli vyjádřit svou volbu. Studentských voleb se tu v minulosti účastnilo i 85 % místních studentů a pohled, který se nám nabízí, je důkazem toho, že zájem o volby je i tentokrát, přestože se tím mladí voliči prakticky připravili o své volno.

"Volby tu inicioval člen studentské rady, který odmaturoval už asi před třemi čtyřmi lety. Od té doby jsou tu pravidelně každý rok, vedení se nás zeptá, jestli chceme, a my obvykle řekneme, že ano. Ale i kdyby tu tento popud nebyl, tak by tu byl docela velký tlak ze strany studentů," říká současná šéfka studentské rady školy Noemie Gauthierová.

Pevnost pravice

Gauthierová potvrzuje, že ona i její spolužáci jsou nakloněni pravici, zejména potom TOP 09. "Podpora levicových stran je u nás na škole malá. Mnozí jsou tu ´středoví´, ale i ti nakonec volí spíše pravici, protože ´vypadá´ lépe," konstatuje a její spolužáci souhlasně přikyvují.

"V některých věcech s levicí souhlasím, ale nevolila bych ji už jen proto, jakým způsobem vystupuje - třeba reklama SPOZu ´zastavili jsme Kalouska´ - to je výsměch. Co to prostě je? Omlouvám se, ale to je na úrovni školky. Levice tu působí až směšně, je to smutné, jakým způsobem se tu prezentují," dodává.

"Karel" vs. školné

V odpovědích jejích spolužáků a spolužaček se skutečně nejčastěji objevovalo právě jméno strany Karla Schwarzenberga. A to i navzdory školnému, které strana prosazuje. "Co se týče školného - budu to muset ještě pořádně promyslet, to školné je jediná větší věc, která mi úplně nevyhovuje," nechala se slyšet budoucí maturantka a letošní prvovolička.

Jak jsme se také z rozhovorů s některými dozvěděli, volby místních gymnazistů mnohdy odrážejí názory jejich rodičů, jak také ostatně někteří z nich přímo přiznávají a jak potvrzuje i sám ředitel Liška.

"Volila jsem KDU-ČSL, protože se v této straně angažuje můj otec a mám díky tomu o ní hodně informací, i o jejich programu, který se mi nejvíce zamlouvá. Trochu mi tam vadí ten Herman, ale jinak s nimi ve všem souhlasím," uvedla jedna z gymnazistek.

Ptali jsme se také na postoj studentů k novým stranám, konkrétně k hnutí ANO Andreje Babiše a Úsvitu Tomia Okamury. Reakcí na jejich jména však byla buď silná skepse, nebo - a to zejména v případě druhého jmenovaného - smích.

Vtipný Okamura

"Shodli jsme se na tom, že opravdu nemáme rádi pana Babiše, že si nemyslíme, že je úplně čestný člověk, a rozhodně bych ho nešla volit. Pan Okamura mi spíše přijde vtipný. Nevím, nemyslím si ani, že je dobře, že je nyní tolik stran, protože se to rozprostře a žádná strana nevyhraje s dostatečným náskokem," reaguje jedna z gymnazistek.

Své si o Okamurovi myslí i Gauthierová. "Máme z něho spíše všichni srandu. Toho člověka nejde úplně brát vážně - věci, které by chtěl prosadit, jako třeba referendum snad úplně na všechno, to není možné a nevyplatí se to ani ekonomicky, to napadne snad každého, že je to hloupost," konstatuje.

Babiš by podle ní mohl ve volbách uspět. Jako problematickou ale vidí zejména jeho ne úplně jasnou minulost a především potom obavu z opakování zkušenosti s Věcmi veřejnými.

Při přejezdu do Nuslí, kde jsme navštívili tamější Střední zahradnickou školu, jsme již na takové nadšení ohledně politiky či voleb nenarazili. Ještě venku jsme oslovili skupinku místních studentů, většina nás však odbyla s tím, že politiku neřeší a že je jim to víceméně jedno.

Předvolební nezájem

"Já jsem to ještě nijak nestudovala, zatím. Takže těžko říct. Nevím ani, koho bych nevolila," nechala se slyšet jedna z letošních voliček.

Další student je přeci jen o něco sdílnější. "Dneska jsem nevolil, ale vybral bych Pirátskou stranu - kvůli legalizaci marihuany a také jsem četl jejich program a líbil se mi," popisuje svého favorita, ale následně svoji volbu vyvrací.

"Není mi osmnáct, ale kdybych šel volit, tak bych si to víc prostudoval a možná šel nakonec volit něco jiného. Co se týče pana Babiše, tak ten spolupracoval s komunisty, což se mi trochu nelíbí. Co se týče pana Okamury, tak jeho názory se mi líbí, samozřejmě, třeba vlastní stát pro Romy mi přijde jako skvělý nápad. Určitě by to mohla být moje volba," dodal.

Jeho dva spolužáci, které jsme oslovili přímo ve škole, vyslovili podporu ODS, jako důvod své volby označili svůj příklon k pravici a fakt, že pro ně právě občanští demokraté představují nejpravicovější stranu. Oba - chlapec i dívka - následně potvrzují i náš dojem, že na škole o politiku zájem příliš není.

To se ukázalo i při samotné volbě, která probíhala pouze o velké přestávce a podle ředitelky Dagmar Grauové byla účast asi třetinová. "Jsem překvapená, čekala jsem více," řekla nám s tím, že studentské volby tu iniciovala ona sama, vedená zejména snahou rozproudit tu mezi žáky politickou diskusi a zároveň si udělat obrázek o jejich postojích.

Vzhledem k tomu, že ve škole učí společenské vědy, chce s výsledky dále pracovat ve svých hodinách. V plánu má probrat s žáky jednotlivé strany s jejich programy; tedy s výjimkou komunistů. Začít by měla - podle preferencí - sociální demokracie, další strany mají následovat v pořadí zohledňujícím zejména zájem žáků o ně.

Studenty zajímá ANO, zelení a piráti

"Chtějí ANO, patří do hledáčku potenciálních voličů, potom se také ptají po Straně zelených a pirátech," vyjmenovává zřejmé favority zdejších studentů.

Důvodem pro vyřazení komunistů ze seznamu byly podle ředitelky reakce dětí, z nichž nikdo neuvažoval o tom, že by je volil. "Stran je mnoho a nemáme dostatek hodin se jim věnovat všem," vysvětluje, proč přistoupila k tomuto kroku.

"Co se týče pana Babiše, tak tam mají studenti názor, že se obklopuje lidmi, kteří nemají potřebu z té politiky rýžovat. Potom tu byl ale ještě jeden názor, zda nebudou moci zneužívat informace, protože se obklopuje podnikateli a informace má stále cenu zlata, takže zde asi nějaké riziko existuje," vysvětluje dále Grauová.

Studenti se podle ní staví skepticky k zavedeným stranám a shodují se, že je potřeba změny. "Už to není o dinosaurech, ale vyloženě o nových politických stranách, takový názor u studentů převládá," konstatuje.

Chaotické volby

Při zmínce týkající se dalšího z "podnikatelů-politiků" Tomia Okamury ředitelka Grauová přiznává, že některé žáky zajímá jako osobnost a že se s nimi v takových případech snaží diskutovat také o programu.

Slibuje si, že se jí podaří motivovat k volbám jak prvovoliče ze své školy, tak také zprostředkovaně rodiče těch mladších.

Naposledy se to podle jejích slov povedlo v případě prezidentské volby, která však žáky zásadně rozdělila. Taková situace však podle ní tentokrát nehrozí. "Prezidentské volby byly pro pochopení jednoduché, letošní předčasné volby jsou ale pro žáky chaotické a nepřehledné," vysvětluje.

 

Právě se děje

Další zprávy