Olympionik si musel opravit bazén, který Rusové zničili, popisuje autor nového filmu

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
2. 5. 2024 18:18
Rusové zabili stovky ukrajinských sportovců a v napadené zemi devastují i stadiony a sportoviště. Osudy několika ukrajinských sportovců a trenérů zachycuje nový dokumentární film novinářů Marka Vítka a Radana Šprongla. Zažili už několik válek, ta na Ukrajině je ale podle nich jiná. "Nikdo nedokáže odhadnout, kde budou Rusové zabíjet," říká Vítek. A protestuje, aby startovali na olympiádě.
Novinář Marek Vítek pro Aktuálně.cz mluvil o svém novém dokumentu, který mapuje obtížnou situaci sportovců na Ukrajině. | Video: Radek Bartoníček | Video: Radek Bartoníček

"Při ruské agresi bylo zabito přes 400 ukrajinských sportovců a trenérů, sportovní infrastruktura je na mnoha místech poničena nebo přímo zničena, z mnoha mladých sportovců se stali uprchlíci," popisuje Marek Vítek. V 90. letech působil na Nově i v České televizi, točil v několika válečných zónách a mapoval působení českých vojáků na zahraničních misích. Právě dokončovaný dokument jeho produkční společnosti A-NEWS o ukrajinských sportovcích ale považuje za nejdůležitější. 

Původně měl nést prostý název Sport a válka, nakonec se ale rozhodli pro jiný. Během natáčení je nejvíce zaujala touha mnoha ukrajinských sportovců bránit svou zemi a někdy položit za ni i život. Snímek proto pojmenovali Charakter: Sportovec

"S Radanem jsme si uvědomili, že sportovci chtějí bojovat a chtějí vyhrávat, mají to ve své DNA. A proto ukrajinští sportovci byli často mezi prvními dobrovolníky, kteří se přihlásili do války s tím, že vyhrají," vysvětluje Vítek. Vychází z rozhovorů, které na Ukrajině vedl mimo jiné s příbuznými sportovců, kteří zemřeli na frontě nebo je zasáhly ruské rakety.

Rusko olympiádu využije v propagandě

"Natočili jsme osm portrétů, mezi kterými jsou i mladí sportovci, kteří museli kvůli válce odejít z Ukrajiny, vrátili se tam, ale nakonec využijí program kanadské vlády a budou dál sportovat v Kanadě," říká novinář. V dokumentu zachytil také ukrajinského plavce, na jehož příkladu je vidět, jak složité je připravovat se na letošní olympiádu v Paříži v domácích podmínkách.

"Jde o juniorského mistra světa v plavání, který bude na olympiádě startovat. Jenže se musí připravovat ve velmi obtížných podmínkách. Po ruském útoku byl bazén poničený a on ho musel s dalšími lidmi dávat dohromady, aby mohl pokračovat v přípravě," říká. V dokumentu se lidé seznámí také s osudy Makara Jerofjejeva, hokejového obránce z Dnipra, který padl na frontě. Nebo Dmytro Serbina, hráče amerického fotbalu z Kyjeva. Tento znávaný kardiochirurg se přihlásil jako lékař dobrovolník a padl při evakuaci raněných na frontě. Raketa zabila ve Lvově legendu ukrajinského basketbalu Viktora Kobzystého nebo v Dnipru trenéra boxu Michajla Korenovského," vyjmenovává Vítek. 

Rusové zničili stovky stadionů, sportovišť či bazénů, tisíce sportovců utekly před válkou do zahraničí. Podle něj proto nemají právo účastnit se olympijských her v Paříži. A to ani pod neutrální vlajkou, jak o tom rozhodl Mezinárodní olympijský výbor.

"Sportovci by měli mít v přípravě rovnocenné podmínky. Ale copak sportovci na Ukrajině takové podmínky ve srovnání s těmi v Rusku mají? Navíc jsem při přípravě dokumentu viděl, jak Rusko umí obrovsky propagandisticky využít pro svou politiku úspěchy ruských sportovců. Nepochybuji, že to udělá i v případě úspěchů na olympiádě. A bude úplně jedno, že nebudou startovat pod ruskou vlajkou," míní.

Nikdo neodhadne, kde budou Rusové zabíjet

Dokument lidé uvidí poprvé 7. května v pražském kině Atlas, poté půjde do dalších menších kin. Například 26. června ho bude promítat Institut Paměti národa v Pardubicích, kde proběhne také beseda. V první polovině června se objeví dokument na obrazovkách České televize. Zájem o něj mají také další stanice, včetně zahraničních.

"Snad všechno stihneme, dokument ještě pořád stříháme a děláme na něm spoustu dalších věcí. Ať jde například o grafiku nebo české titulky. Je na tom ještě hromada práce," přiznává Vítek, který v minulosti pracoval společně se Špronglem jako televizní reportér.

Před dvaceti lety založil produkční společnost A-NEWS, ve které natočili kromě jiného spoustu dokumentů. Například ten první, s názvem Ďábel v nás, zachytil známého fotografa Jana Šibíka při focení války v Libérii. Od té doby točili válku v několika dalších zemích, ale podle Vítka žádná nebyla tak specifická jako ta na Ukrajině.

"Když jsme natáčeli v minulosti válečné konflikty, vždy existovala určitá linie, na které se bojovalo. A když člověk odjel o několik desítek či stovek kilometrů dál, mohl relativně v klidu žít. Jenže na Ukrajině je to jiné. Zdaleka ne každý v Česku si uvědomuje, že válka se tam dotýká i mnoha lidí, kteří žijí daleko od frontové linie. Nikdo nedokáže odhadnout, kam ruské rakety dopadnou a kde budou zase zabíjet," říká Vítek.

Video: "Jak je tohle možné. Izraeli pomohli, my to musíme snášet," popsal novinář z Ukrajiny

“Jak je tohle možné. Izraeli pomohli, my to musíme snášet,” popsal novinář z Ukrajiny | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

Další zprávy