Jste nervózní a nepozorní? Možná vás zasáhla geomagnetická bouře. Pozor na srdce

ČTK ČTK
11. 5. 2024 15:01
Geomagnetickou bouři, která zasáhla Zemi, mohou někteří lidé nepříznivě pocítit. Podle některých starších studií může mít tento jev vliv třeba na pozornost. Základním průvodním jevem geomagnetických bouří je polární záře.
Foto: Shutterstock

Při nižších stupních se vyskytuje jen v polárních oblastech, tentokrát však byla vidět na celém území Česka, uvedl to Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Zemi zasáhla v pátek geomagnetická bouře nejvyššího stupně, stalo se tak poprvé od roku 2003. "Je tady vysoká koncentrace nabitých částic ze Slunce, které sem doletěly v průběhu zhruba dvou dnů v podobě takzvaného slunečního větru. Ten sluneční vítr je tím pádem rychlejší a hustší. A to může způsobit poruchy, které se dotknou naší civilizace," upozornil Suchan.

Nepříznivým důsledkem mohou být problémy v radiovém spojení a výpadky satelitní navigace. Do budoucna podle Suchana také hrozí, že se indukují silnější proudy na dlouhých vedeních elektrické soustavy, transformátor na začátku nebo na konci vyhoří a lidé se ocitnou bez elektřiny. Podle Suchana se to už stalo v roce 1989 v Kanadě v Quebecu.

Viditelným důkazem toho, že nastala geomagnetická bouře, je polární záře. Při nižších stupních se vyskytuje jen v polárních oblastech kolem pólů, při vyšších je patrná i jinde. "Pokud je to takhle hodně silné, tak se polární záře dostane i do středních zeměpisných šířek, někdy i docela na jih. V pátek v noci byla vidět z celé republiky, i od Českých Budějovic," uvedl Suchan.

Infarkty, nervozita, nepozornost

Ostatní průvodní jevy člověk nepozná, živé organismy včetně člověka jsou však na geomagnetické pole citlivé. "Nejsem fyziolog, ale předpokládám, že to je otázka nervozity, nepozornosti a podobně," řekl Suchan. Některé studie podle něj poukazovaly na vyšší výskyt infarktů nebo statistiku dopravních nehod. "Na druhou stranu ty práce jsou poměrně staré, třeba 20 až 30 roků, a naše společnost se mění," podotkl vědec. Je potřeba si také uvědomit, že takzvané kosmické počasí je jen jedním z faktorů, které člověka ovlivňují.

Sluneční činnost má jedenáctiletou periodu, maximum se předpokládá právě v letošní roce. "Přesně to tomu odpovídá, protože za posledních 24 hodin bylo na Slunci 20 erupcí a kolem půlnoci tam bouchla další, nejsilnější erupce, která vůbec může být z té oblasti aktivní, takže se k nám žene další oblak nabitých částic," dodal astronom.

 

Právě se děje

Další zprávy